Reklamowane na wielką skalę i spełniające wysokie wymagania swoich odbiorców, systemy CMS pomagają wielu internautom stać się szczęśliwym właścicielem własnej witryny internetowej. W szerokiej gamie takich i podobnych produktów znajdziemy te darmowe, z okrojoną, ale i przydatną funkcjonalnością i te płatne, które pozwalają nam na jeszcze głębsze wsiąknięcie w strukturę witryny i na mikro zarządzanie własną stroną internetową.
Od zmiany treści poprzez zmianę obrazków i linków aż do ingerencji w bazy danych i jakościowe pozycjonowanie własnej witryny na wybrane słowa kluczowe. W systemach zarządzania treścią można naprawdę wiele, oczywiście tylko i wyłącznie wtedy, gdy poświęcimy kilka godzin na naukę ich prawidłowej obsługi i wykorzystania wszystkich dostępnych w danym pakiecie funkcji.
A pakiety są różne. Te darmowe, czasowe, płatne, tanie i nieco droższe. Wszystko zależy od sprzedawcy, od producenta, od promocji, na którą właśnie trafimy, lub jej braku w okresie posuchy. Pakiety, które w wielu CMS znacznie zmieniają podejście do własnej witryny, które potrafią ją zmienić z małego sklepiku w ogromny sklep, z małego bloga w zarabiające na siebie czasopismo.
Czy opłaca się inwestować w CMS-y. I tak i nie. Stronę można postawić w kilka tygodni, a nawet dni i to za darmo z wykorzystaniem własnego serwera i wyłączną, niewielką opłatą za domenę. Trzeba jednak znać kilka języków programowania i tych frontendowych, i backendowych albo mieć zgraną ekipę, którą zainteresujemy naszym pomysłem na sieciową witrynę. W innych wypadkach można zlecić stworzenie strony specjalistom z danej dziedziny, ale to będzie nas kosztowała i to może nawet niemało, gdy oczywiście pragniemy stworzyć coś większego i lepszego. Można też wykupić pakiet na jednej ze stron znanych nam CMS-ów i zrobić wszystko samodzielnie nawet bez znajomości kodu i aktualizować stronę o każdej porze dnia i nocy, kiedy tylko to sobie zaplanujemy, a nawet i spontanicznie. Musimy jednak zadać sobie podstawowe pytania:
Czy jesteśmy na tyle zdolnymi programistami? Czy stać nas na stronę i jej aktualizacje? Czy nie lepiej zrobić to samemu i mieć wsparcie doskonałych systemów, które umożliwiają znacznie szybszą i łatwiejszą pracę nad stroną internetową?
Wniosek jest taki, że stronę można założyć w śmiesznie niskich kosztach, przy czym największe to domena i hosting.