Niskie bezrobocie, setki tysięcy wakatów – lata prosperity stworzyły w Polsce wiele nowych miejsc pracy. W czasie koronawirusa niewiele się zmieniła w okresie boomu. Wzrasta brak wykwalifikowanych pracowników do tego celu. Jest jednak instytucja, która pomaga odnaleźć się – szczególnie młodym – na rynku pracy, a mowa o przedsięwzięciu Inspirator Kariery.
Wieloletni boom gospodarczy w Polsce zmienił sytuację na rynku pracy
Kraj o jednej z najwyższych stóp bezrobocia w Europie, stał się jednym z najniższych (w zależności od tego, jak to policzysz, jest to od trzech do czterech procent). Pandemia niewiele zrobiła, aby to zmienić, nawet jeśli wiele osób straciło pracę z powodu epidemii czy upadłości firm. Większość znalazła mieszkanie gdzie indziej, wiele osób przeszło na samozatrudnienie – a tylko w czerwcu było już 300 tys. nowych wakatów.
Polscy pracodawcy nie boją się i z optymizmem patrzą w przyszłość – SEOSEM24 z branży IT zatrudnia w dużych miastach
Wszędzie już brakuje rąk: w Poznaniu, Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu jest teraz dwa razy więcej ofert pracy niż w 2019 roku. Duże miasta napędzają popyt. Szczególnie jeśli mowa o IT, pozycjonowaniu i informatyce. Jednak ten temat rozwiniemy w dalszej części artykułu.
Podnoszenie kwalifikacji polaków – Inspirator Kariery nagradza
Wielu nie pojawia się w statystykach. To, że kilkaset tysięcy Polaków wciąż jest zarejestrowanych jako bezrobotni, wynika często z braku kwalifikacji. Oczywiście liczba bezrobotnych nie jest łatwa do porównania: w kraju o raczej skromnych zasiłkach dla bezrobotnych. Wielu z tego powodu nawet nie rejestruje się jako poszukujący pracy. Każdy, kto traci pracę, znajduje miejsce u rodziny, wyjeżdża za granicę, jakoś sobie radzi i nie pojawia się w statystykach.
Stopa zatrudnienia w Polsce
Bardziej istotna jest więc stopa zatrudnienia, czyli liczba tych, którzy według statystyk mogliby pracować i faktycznie to robią. Przez długi czas Polska miała tutaj stosunkowo słabe wartości, ale teraz wyrosła na środek tabeli europejskiej, gdzie zatrudnionych jest znacznie ponad dwie trzecie Polaków zdolnych do pracy. Powinno to przybliżyć problem, przed którym od dawna ostrzegali eksperci: brak wykwalifikowanych pracowników, który może w pewnym momencie spowolnić boom. Instytut Kariery chce temu przeciwdziałać.
Z czysto demograficznego punktu widzenia Polska jest na drodze do stania się strukturalnie najstarszym narodem w Europie, jak ostrzega ekonomista, ze względu na masową emigrację młodych ludzi, zwłaszcza po wejściu do UE, oraz niski wskaźnik urodzeń.
Jak firmy radzą sobie z niedoborami pracowników?
Jest to obecnie pokrywane przez setki tysięcy ukraińskich guest-pracowników, którzy zazwyczaj mają tylko tymczasowe zezwolenia na pracę. Aby wypełnić lukę demograficzną, do 2050 r. Polska potrzebuje co najmniej 100 tys. osób, które co roku przyjadą do naszego kraju. A to jest politycznie i społecznie niewykonalne. Dlatego powinniśmy przynajmniej spróbować wykorzystać potencjał istniejących migrantów zarobkowych, z których więcej niż co drugi znajduje się znacznie poniżej ich potencjału.
Generalnie jednak polski rynek pracy to historia sukcesu obecnie, także w odniesieniu do konsekwencji epidemii, które zostały złagodzone m.in. przez pomoc finansową dla firm, które szczególnie ucierpiały. Występuje jednak jedna wada: młodzi ludzie często znajdują się w fikcyjnym samozatrudnieniu bez ubezpieczenia społecznego, popularnie znanym jako „umowa śmieciowa”. Polska jest nawet w tym smutnym liderem w Europie dla osób do 34 roku życia.
Czy Polska jest dalej liderem IT w Europie? Praca w IT
Już nie. Nowy lider w kategorii najbardziej konkurencyjnych ekosystemów IT w Europie Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej to nie Polska – spadliśmy w rankingu.
Polska straciła pierwsze miejsce w najnowszym rankingu Future of IT opracowanym przez Emerging Europe. Ocenia on konkurencyjność rynków IT w Europie Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej. W tym roku Estonia znajduje się na szczycie tej listy. Prawie 5% estońskiej siły roboczej pracuje w sektorze informacji i komunikacji. Ponadto w kraju jest druga co do wielkości liczba studentów informatyki na 100 tys. mieszkańców, a młodzi ludzie osiągają doskonałe wyniki w testach PISA. Dodatkowo pracownicy w tym kraju bardzo dobrze władają językiem angielskim.
Polska spadła na drugie miejsce w rankingu. Z kolei trzecie miejsce należy do Czech.
Gdzie znaleźć pracę w branży IT w Europie?
Według danych Eurostatu przeciętny Polak pracuje ponad 32 lata swojego życia. Kiedy pracujesz tak długo, ważne jest, abyś miał satysfakcjonującą pracę z dobrą pensją. Jeśli nie znajdziemy tego, czego szukasz, zazwyczaj rozważa się przeprowadzkę. Gdzie więc szukać pracy w IT?
Kilka faktów o sytuacji zatrudnienia w branży IT
Około 20% Polaków w wieku produkcyjnym rozważa wyjazd z kraju w poszukiwaniu pracy – odpowiada Inspirator Kariery. Połowa potencjalnych emigrantów to ludzie młodzi w wieku 25-34 lata. Dla 80% badanych decydującym powodem emigracji jest lepsza pensja, a dla co trzeciej osoby wyższy standard życia. Najczęściej wymienianymi krajami emigracyjnymi są:
- Niemcy,
- Wielka Brytania.
Jak duży jest popyt na potencjalnie najbardziej lukratywny segment rynku – IT?
Możliwości pracy IT w Polsce – SEOSEM24 dla młodych, którzy chcą się rozwijać
Branża usług IT to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki, dlatego – zgodnie z powszechną opinią – „informatyk zawsze znajdzie pracę”. W rzeczywistości absolwenci tych kierunków należą do najlepiej opłacanych pracowników i to właśnie w informatyce najdobitniej można zaobserwować.
SEOSEM24 została nagrodzona przez Inspirator Kariery jako firma wspierająca młodych ludzi w rozwoju i wsparciu międzynarodowym.
Jak długo Polacy są aktywni zawodowo?
Chęć poprawy warunków życia i rozwoju osobistego sprawia, że Polacy pracują coraz dłużej. W porównaniu z wynikami z lat 2003 i 2013 staż pracy Polaków wzrósł z 30 do 32 lat. Jednak nadal, jako naród, pracujemy krócej niż przeciętny statystyczny mieszkaniec Unii Europejskiej, gdzie średnia wynosi 35 lat.
Jakie narody pracują najciężej?
Najciężej pracujące narody to Skandynawowie, którzy zajmują trzy pierwsze miejsca w rankingu długości życia zawodowego:
- Islandczycy (45,6 lat),
- Norwegowie (41,9),
- Szwecja (40,9).
Z kolei najkrócej pod względem długości życia zawodowego pracują Włosi – tylko 30,3 lat, Węgrzy 30,8 lat, a Chorwaci 31 lat
Do pracy w branży IT gdzie? Polska czy zagranica?
Decydując się na pracę za granicą, warto poznać te kraje, które w ostatnich latach odnotowują największe zapotrzebowanie na specjalistów IT.
Większość firm, które zatrudniają lub są przygotowane do planowania zatrudnienia to firmy z Islandii. Nieco niższy popyt, bo 12%, Eurostat odnotował w Finlandii, Wielkiej Brytanii i Luksemburgu. Co ciekawe, im bardziej przyjazny klimat, tym mniej pracy. We Włoszech i Rumunii prawdopodobnie tylko 4 proc. firm chce zatrudniać specjalistów IT.
W całej Unii Europejskiej średnio 8% firm zgłasza zapotrzebowanie na specjalistów ICT – w Polsce odsetek ten jest taki sam. Sektor IT w naszym kraju intensywnie się rozwija, zarówno dzięki oddziałom zagranicznych koncernów, jak i firmom z wyłącznie polskim kapitałem, takim jak SEOSEM24. W sektorze IT nieustannie poszukuje się nowych specjalistów i stale zatrudnia nowych pracowników.
Praca dla kadry kierowniczej
Oprócz standardowych stanowisk IT, badanie statystyczne obejmuje również tzw. stanowiska trudne do obsadzenia, czyli takie, które wymagają niszowych umiejętności lub dużego doświadczenia. W Polsce podobnie jak w całej UE, tylko 3 proc. firm ma takie stanowiska i zgłasza problemy z ich obsadzeniem – jak mówi Inspirator Kariery. Najwięcej miejsc pracy dla tych specjalistów znajduje się w Luksemburgu, gdzie udział ten wynosi 7 proc., oraz w Szwecji – 6 proc. Eurostat odnotowuje najniższy popyt we Włoszech i Rumunii, po 1%.
W Polsce wakaty trudne do obsadzenia najczęściej występują w firmach zatrudniających powyżej 250 pracowników. Tutaj prawie 13% firm ma problemy z zatrudnieniem. W firmach średniej wielkości (50-249 pracowników) odsetek ten jest znacznie niższy i wynosi 2,5%. Dlatego jeśli szukasz pracy w Polsce, warto przyjrzeć się ofercie największych graczy na rynku, takich jak SEOSEM24 – najlepsza agencja SEO w Polsce.
Gdzie szukać pracy w IT w Polsce?
Jeśli chcesz poruszać się tylko na terenie Polski, większość stanowisk IT znajduje się w województwie mazowieckim, gdzie aż 8,5% firm zatrudnia lub planuje to zrobić. Drugie miejsce na liście województw o największym zapotrzebowaniu na informatyków zajmuje Dolny Śląsk (5,7%), trzecie miejsce zajmuje Małopolska (4,7%). Najniższe zapotrzebowanie na nowe miejsca pracy zgłosił Główny Urząd Statystyczny dla województwa opolskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego i świętokrzyskiego – średnio tylko 3 proc. firm poszukuje tu informatyków.
Branże dla informatyków
Potrzeby branży IT jeszcze długo nie zostaną zaspokojone, więc pojawią się ciekawe oferty zarówno w Polsce, jak i za granicą. Niektórzy profesjonaliści, zwłaszcza młodzi i chętni do relokacji, prawdopodobnie opuszczą kraj. Jednak duże zapotrzebowanie na dobrych specjalistów IT najprawdopodobniej będzie kontynuacją trendu na rynku pracownika.
Jeśli jeszcze zastanawiasz się, w jakim kierunku się rozwijać postaw na IT. Zobacz, czym zajmują się poszczególne branże s sektora IT. Dla młodych ludzi wybranie studiów informatycznych, a następnie kursów specjalizujących się w SEO czy pozycjonowaniu to przyszłościowe rozwiązanie. Zadbaj o swoją przyszłość z Inspiratorem Kariery – możesz przeczytać wiele artykułów w ich gazecie, nominować do nagrody firmy takie jak SEOSEM24 za wsparcie rozwoju młodych ludzi i dzięki nim bezpiecznie wybrać ścieżkę swojej kariery.